• Příprava na mši svatou začíná doma, kde si mám uvědomit zásadní věci: čeká mě veliká slavnost. Podle toho mám pamatovat na eucharistický půst (1 hodina) a obléci si sváteční oblečení. U dětí je dobré odlišit oblečení do školy ve všední den a oblečení na mši sv..
• Příchod do kostela má dva zásadní kroky: na mši sv. přicházím včas a přicházím do kostela, kde je živý Kristus ve svatostánku (znamením je věčné světlo) a pozdravím ho pokleknutím. Dětem doporučujeme mít s sebou kancionál a učíme je v něm orientovat.
• Po zazvonění všichni v kostele povstávají na znamení, že vstupujeme společně do posvěceného prostoru k posvátné bohoslužbě. Přichází ministranti, lektoři a kněz před oltář. Pokleknutím projeví úctu Ježíši ve svatostánku a hlubokou úklonou projeví úctu oltáři. Oltář je pomazán olejem, oltář je zpřítomněním Krista (Pomazaný), proto ho kněz na úvod líbá. Kněz zaujme místo u sedes, od kterého vede liturgii a má být každým viděn.
• Mše svatá začíná znamením kříže a pozdravem, který má několik variant. Kněz přivítá Boží lid. Následuje úkon kajícnosti. Kněz vyzve lid k ztišení a krátkému zpytování svědomí. Existuje několik možností, jak projevit lítost hříchy. Slovní projev „Vyznávám se" říkáme společně a při slovech „Je to má vina" dáváme ruku na prsa. Gesto výmluvné a důležité. Jedna z variant úkonu kajícnosti je žehnání vody a kropení Božího lidu svěcenou vodou a zpěv příležitostné písně. Tak se koná především o Velikonocích a svátečních příležitostech. Kněz úkon kajícnosti ukončí slovy: Smiluj se nad námi, všemohoucí Bože. To není rozhřešovací formule, je pouhým potvrzením odpuštění lehkých hříchů.
• Ve vstupních obřadech následují dvě části ordinária, které se mají v podstatě zpívat. Zpěv „Pane, smiluj se" je starobylým zpěv jako hold králi, který přijížděl mezi lid a ten prosil o smilování a odpouštění. Zpívá se při každé mši svaté. Poté následuje chvalozpěv „Sláva na výsostech Bohu", který je radostnou ozvěnou zpěvu andělů nad Betlémem při narození Ježíše Krista. Chvalozpěv má radostný ráz a proto se vždy zpívá každou neděli, při každé liturgické slavnosti a svátku svatých a světic. Zpěv doprovází hra na varhany a zpívaný text je určen, aby se střídala schola, popřípadě kantor, a Boží lid.
• Po celou dobu vstupních obřadů stojíme až do vstupní modlitby — orace, které se říká kolekta. Po výzvě „Modleme se" kněz rozevře náruč a ve chvíli ticha jakoby sbíral úmysly z řad lidí, které má předložit společně Bohu na oltář. Na znamení souhlasu všichni říkají „Amen". Všichni v kostele usedáme a jsme připraveni naslouchat Božímu slovu — prožívat bohoslužbu slova.
31. neděle v mezidobí: Řád mše sv. – vstupní obřady
11.11.2024
Kategorie: Slovo kněze farnosti |
Nadcházející události
-
03 PRO
Mše svatá
- 06:30 - 07:30
- farní kostel sv. Bartoloměje
-
04 PRO
Mše svatá
- 17:45 - 18:45
- farní kostel sv. Bartoloměje
-
05 PRO
Mše svatá
- 15:00 - 16:00
- filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje
Novinky z církev.cz
Chci si přečístDnešní liturgické texty
Chci si přečíst
Vtip
„Poslyšte, to tady měli na obranu jen jedno dělo?“ ptá se návštěvník po prohlídce hradu průvodkyně.
„Ano, ale osminásobná ozvěna vždy oklamala nepřítele …“